Horor: Na odebírání dětí jdou v Norsku miliardy

V Norsku raději nenuťte dítě čistit si zuby. Dětská policie by vás obvinila z týrání.
 Zprávy 
15. března 2015 05:00 / www.facebook.com
  53   5
Nejnovější

Další ministr české vlády čelí podezření, že opisoval

Není v tom něco zvráceného? Až miliarda eur ročně jde v Norsku na výdaje spojené s odebíráním dětí jejich rodičům. Norský statistický úřad to uvedl už v roce 2012. Na jeho internetových stránkách se mohli lidé dočíst, že stát přiděluje ročně na údržbu systému dětské policie Barnevern necelých devět miliard norských korun.

Peníze jdou přitom ve většině případů na násilné rozdělení rodin emigrantů a odloučení rodičů od jejich vlastních dětí. Případ Evy Michalákové, která právě v Norsku přišla stejně podivným způsobem o dva malé syny, není v této severské zemi opravdu ničím neobvyklým. Ze statistiky zveřejněné v roce 2010 vyplývá, že většina odebraných dětí má minimálně jednoho z rodičů jiné než norské národnosti. Před pěti lety byly těchto dětí odebrány tisíce, mezi nejčastějšími případy byly děti ruských a ukrajinských rodičů.

Podle svědectví jedné z takto postižených matek Iriny Bergset, která přišla o svého sedmiletého syna, není vůbec těžké se do podobné situace dostat. Mezi důvody, které můžou vést k tomu, že je dítě odebráno, oficiálně patří mimo jiné i toto:

- neseznámit dítě do jeho čtyř let s různými sexuálními orientacemi, s možností výběru své orientace, jinak řečeno "neodstranění genderových stereotypů"

- nutit dítě dělat úkoly, mýt si ruce, čistit si zuby a podobně. Je to považováno za týrání

- nedostačující velikost bytu – tu posuzuje pracovník Barnevernu

- neadekvátní vztah rodiče s dítětem - hodnotí ji opět Barnevern (příliš silný citový vztah je přitom podezřelý)

- neodevzdání ročního dítěte do jeslí

- to, když má rodič námitky proti stravovacímu režimu v jeslích či školce

Barnevern může vtrhnout do domácnosti kdykoliv a obvinit její členy z čehokoliv. A když už jednou úřady zasáhnou, je téměř nemožné jejich rozhodnutí zvrátit.

Norský systém v něčem připomíná ten, který se snažily zavést evropské socialistické státy v padesátých letech, nebo ten z izraelských kibuců. Dítě nepatří rodičům, ale státu. Výchova má být jednotná – v roce do jeslí, ve třech do školky.

Pokud dítě jakkoli vyčnívá z davu – je víc plaché, zadumané nebo příliš výřečné, srdečné a divoké, nastupuje dětská policie Barnevern, aby zjistila, co za tím vězí.

Zhruba jedna pětina všech dětí v Norsku se v současné době nachází pod jurisdikcí státu. Byly odebrány biologickým rodičům a stát je dal na výchovu k pěstounům, k adopci nebo jsou v nějakém zařízení typu dětského domova.
tok | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nela Slováková dráždí Londýn: Úplně nahá se vystavila v hotelovém okně!

Styl

Jak rychle pomoci unaveným nohám

Dům a zahrada

Zařizujete obývák? Nezapomeňte na drobnost, která dodá pokoji ten pravý šmrnc

1. Cher po filmu Mamma Mia chystá desku s písničkami Abby

2. Helena Zeťová překvapila. Neuhodnete, jakou má zálibu

3. Brooklyn Beckham je mamánek. Seknul se školou, protože se mu stýská po mámě

4. Václav Jiráček a Elizaveta Maximová přistiženi při něžnostech

5. Krasavice Štoudková takhle řádí na prkně